Aerial Hoop

ul. Tyrmanda 5b, Wrocław (Muchobór Wielki)

Zajęcia na kołach Aerial Hoop (nazywane również Lyra lub Aerial Ring) to forma akrobatyki powietrznej wykonywanej na wiszącym kole. Jest to popularna dyscyplina wśród miłośników akrobatyki, tańca i fitnessu, łącząca elementy siły, elastyczności, gracji i koordynacji.

Przebieg kursu

Na zajęciach uczymy się figur i przejść na kole Aerial Hoop. Zaczynamy od tych najłatwiejszych, wykonywanych pod obręczą, a stopniowo zaczynamy wchodzić na koło i wykonywać proste siady. Z czasem łączymy poznane figury i przejścia w układy taneczne, jak również dodajemy bardziej dynamiczne elementy, takie jak spadki i rolki.

Jak wyglądają pojedyncze zajęcia?

Zajęcia składają się z 3 części:

Rozgrzewki, w trakcie której rozgrzewamy, wzmacniamy i mobilizujemy ciało dla bezpieczeństwa i efektywności wykonywanych figur;

Części właściwej,  poświęconej nauce figur, przejść i akrobacji;

Krótkiego rozciągania, w trakcie którego pracujemy nad mięśniami, które najmocniej pracowały w trakcie trwania zajęć.

Żeby zadbać o bezpieczeństwo, nie pomijamy żadnej części zajęć.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

❓ Czy to jest bezpieczne?

Korzystamy z atestowanego sprzętu alpinistycznego, który udźwignie olbrzymie obciążenia, dlatego na kole Aerial Hoop można wykonywać ćwiczenia nawet i w 2-3  osoby dorosłe.  Dodatkowo, pod kołami rozkładamy grube i duże materace, chroniące nas przed upadkiem.

Na dzień przed zajęciami, nie smarujemy rąk balsamami i kremami, żeby nasza przyczepność do kół była większa - a gdyby nie była, mamy pod ręką magnezję, która przeciwdziała poceniu się rąk.

Mam za słabe ręce! I brzuch! Nie robię szpagatu! Czy mogę trenować Aerial Hoop?

Na początku przygody na kołach nie musisz mieć ani silnych rąk, ani brzucha, ani robić szpagatu.  Bez obaw! Program naszych  zajęć jest przygotowany tak, aby całe ciało  stopniowo się wzmocniło w trakcie wykonywanych ćwiczeń.

❓ Ile ćwiczyć i czym uzupełnić trening?

Na początek zalecamy pojawiać się na zajęciach raz w tygodniu, żeby mięśnie, które dość mocno pracują, miały czas się zregenerować (nie podnosisz u nas kilogramowego hantelka, ale całą/ego siebie 😊). Z czasem można dołożyć drugi trening na kole, lub inny  trening wzmacniający. Polecamy także uzupełnić tydzień stretchingiem/rozciąganiem, żeby już od początku pracować nad zakresem ruchu. Oczywiście nic na siłę, a  wszystko w miarę wolnego czasu.

Jak ubrać się na zajęcia?

Na zajeciach Aerial Hoop ćwiczymy bez biżuterii, w długich legginsach i przylegających do ciała koszulkach. Odzieź nie powinna mieć żadnych elementów typu zamki i guziki, żeby nie uszkodzić sprzętu. W dniu poprzedzającym trening nie używamy balsamów, żeby nasza przyczepność do kół była większa.

❓ Jakimi salami i wyposażeniem dysponujecie?

W sali mamy 7 kotw, do których mocujemy 7 kół. Posiadamy sprzęt Aerial Hoop  o średnicy od 90 do 105 cm, dlatego swobodnie mogą na nim ćwiczyć zarówno niższe, jak i wyższe osoby. Dodatkowo znajdziesz tu grube materace i pasy regulujące wysokość zawieszenia koła (pomocne, zwłaszcza w przypadku dzieci).

❓ Czy Aerial Hoop to sport wyłącznie dla kobiet?

Ależ oczywiście, że nie! Aerial Hoop ćwiczą zarówno kobiety, jak i mężczyźni - co można zaobserwować w cyrkach oraz na różnego rodzaju talent show. Te zajęcia, to przede wszystkim akrobatyka i taniec, płeć nie gra tu roli.  Bardzo serdecznie zapraszamy na zajęcia również wszystkich Panów 🎩.

Jakie są ograniczenia wiekowe w trenowaniu na kole?

W przypadku dziecka, dolną granicę wieku określa dojrzałość - powinno ono być w stanie wykonywać polecenia trenera. Ćwiczymy nad materacami, ale i tak przyda się świadomość, że pod nami jest ziemia. Ponadto koła są ciężkie i łatwo się o nie uderzyć. Dzięki niewielkim, maksymalnie 7 osobowym grupom, nasi trenerzy są w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Górnej granicy nie ma, warto przyjść i spróbować swoich sił niezależnie od wieku. Czeka Was przede wszystkim dobra zabawa, a jeśli poczujecie się komfortowo, zapraszamy na stałe 😊.

Słyszałam/em, że to boli, i że są siniaki?

Jak w każdym sporcie, na początku możemy czuć dyskomfort. Na kole zawieszamy się kolanami, rękami, prześlizgujemy po nim itp. Może to powodować siniaki i ból ale z czasem  ciało się przyzwyczaja, uodparnia, i po bólu zostaje już tylko wspomnienie 😊. Jednak dla wrażliwych osób polecamy stosować specjalne maści, które łagodzą objawy.

A skąd w ogóle wzięło się koło Aerial Hoop?

Koło Aerial Hoop, znane z nowoczesnych pokazów cyrkowych i zajęć fitness, ma swoje korzenie w XIX-wiecznych sztukach cyrkowych? 🤡 Początkowo było drewniane, ale z czasem zastąpiono je lżejszym metalowym. Pierwsze odnotowane użycie koła miało miejsce w 1893 roku, kiedy artysta „Caedo” wystąpił z nim w New York Clipper.

Ciekawostką jest, że już pod koniec XVIII wieku metalowe koła były popularnymi zabawkami dla dzieci, zawieszonymi na domowych podwórkach!

Mam więcej pytań!

Skontaktuj się z nami na fitness@latajacyspodek.pl albo zadzwoń na numer 513 380 129.